Pripravte svoju záhradu na príchod jari

Záhrada ešte spí, záhradkár by ale rozhodne zaspať nemal. Február je ten najlepší čas na prípravu trávnika, stromov, krov a záhonov na jar. Čo všetko pre ne môžete urobiť?
Vertikutátor na trávniku
Po zime sa zbavte popadaného lístia a machu na trávniku. Potom ho prevzdušnite vertikutátorom.

Ako sa vo februári postarať o trávnik?

S koncom mrazov je na čase postarať sa o trávnik. Dajte mu ale ešte pár dní, kým sa zazelená. Premrznutý trávnik totiž ľahko pošliapete a miesto neho vám vzniknú len holé miesta. Ako pri trávniku postupovať?

  1. Najskôr ho prečešte hrabľami, zbavte ho popadaného lístia, konárikov a machu.

  2. Potom ho, maximálne tak o tretinu, skráťte kosačkou.

  3. Pokiaľ sa mach začne znovu objavovať, postriekajte ho roztokom proti machom a nechajte dva týždne odpočinúť.

  4. Po tomto čase ho prevzdušnite vertikutátorom a posypte kremičitým pieskom.

  5. Nakoniec je dobré trávu ešte pohnojiť, kým začne rásť.

Pokiaľ sa chystáte trávnik ešte len založiť, je práve teraz najvyšší čas. Hneď ako z pôdy zmizne sneh, preorte ju, zbavte kameňov a pohnojte rašelinou. Koncom marca ju môžete osiať.

Pripravte si pôdu a premyslite sadbu

Na výsadbu pripravte aj záhony. Máte poslednú možnosť ich poorať, aby ranné mráziky v pôde ešte stihli zlikvidovať semienka buriny. Keď zemina povolí, rozbite zlepené hrudy a vytrhajte z nej korienky a zvyšky rastlín. Vyberte hnojivo podľa toho, čo v záhone chcete pestovať.

Sadenie síce príde na rad až v marci a apríli, sadeničky by ste už ale mali mať pomaly nachystané. To sa týka najmä paradajok, paprík alebo šalátu, ktoré si môžete predpestovať v kvetináčoch doma za oknom.

Prerieďte koruny stromov

Ovocným stromom je potrebné dať na leto správny tvar, aby sa omladili a dlhodobo dobre plodili. Kôstkoviny (slivky, marhule, broskyne a orechy) ale neorezávajte. Na ne je ešte skoro. V čase vegetačného pokoja by akurát zbytočne prišli o cennú miazgu. Vrhnúť sa zato môžete na všetky jadroviny (jablone a hrušky) a drobné bobuľoviny (ríbezle, egreš, čučoriedky, maliny a hrozno), ktoré začínajú pučať skôr.

Prerezávanie stromčekov je veľká veda, preto tu viac ako inde platí porekadlo „dvakrát meraj, potom strihaj“. Nikdy sa do práce nepúšťajte vo veternom počasí alebo ak ešte hrozia nejaké mrazíky. Dávajte tiež pozor na to, ako o kmeň opierate rebrík. Ak poškodíte kôru, môžu drevo napadnúť huby a plesne. Preto je lepšie k stromu pristaviť skôr dvojitý rebrík.
Prerezávanie stromov v sade
Pri prerezávaní stromov je rozkladací rebrík lepší ako klasický rebrík.

Pred začiatkom jari je tiež dobré ošetriť kmene a konáre stromov proti škodcom a chorobám. Z ovocných stromov si rád robí zimný úkryt celý rad lariev. Tých sa postrekom zbavte skôr, ako začnú pučať prvé lístky.

Ostré jarné slnko stromom príliš nesvedčí. Ohrieva a rozprúdi v nich miazgu, ktorá v noci opätovne stuhne, čím dôjde k popraskaniu kmeňa. Proti prehriatiu ho môžete ochrániť bielym vápenným náterom. Ešte účinnejšie je však zatieniť kmeň doskou.

Infobox: Zima možno ešte nepovedala svoje posledné slovo. Nenechajte si konáre polámať pod náporom ťažkého mokrého snehu. Sneh z nich straste, spod stromov ho ale neodhrňujte, chráni korene pred mrazom. 

Skontrolujte svoje záhradné náradie

Pred prvým výjazdom do záhrady je potrebné odzimovať kosačku, doplniť palivo, skontrolovať sviečky a najmä nabrúsiť jej nože. Lopaty, hrable, motyky a rýle zbavte zvyškov zaschnutej zeminy a hrdze. Pokiaľ vám náradie hrdzavie príliš, popremýšľajte o lepších možnostiach skladovania. Od vlhka zo zeme ich ochránia vešiaky a policové regály.


Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

Nejnovější články