Chcete si zaobstarať regál, ale neviete aký? Záleží na tom, čo v ňom budete skladovať a kam ho postavíte. V prvom rade by vás teda mali zaujímať použité materiály a potom predovšetkým nosnosť regálu. Oboje spolu úzko súvisia. Inú nosnosť bude mať regál oceľový a inú plastový. Vypísať tu vedľa seba do tabuľky všetky čísla by ale bola trochu nuda. Poďme to poňať ako slovnú úlohu.
Najväčší siláci medzi policovými regálmi sú profesionálne priemyselné regály, ktoré navyše môžete spájať do nekonečných radov.
Riaditeľ zoo potrebuje pred zimou dôkladne vyčistiť výbehy, a tak rozmýšľa, kam zatiaľ uskladní všetky zvieratá. No to je predsa jasné, na skladovanie sú najlepšie skladové regály. Lenže regálov je veľa druhov, vyrobené sú z rôznych materiálov a majú tiež rôznu nosnosť.
Otázka teda znie, aké policové regály do skladu má riaditeľ zaobstarať a ako ich nakombinovať, aby ich kúpil čo najmenej a nosnosť regálov presne zodpovedala váhe zvierat? Každý regál má 4 police. V zoo býva:
- 6 tučniakov,
- 6 kapybar,
- 4 lamy,
- 4 tigre,
- 2 medvede,
- 2 žirafy,
- 3 bizóny,
- 1 hrošica a
- 1 slon.
A koľko zvieratá celkom vážia? Ošetrovateľom sa rozbila váha a čísla z posledného váženia si nezapísali. Vedia len, že slon má ohromných 6 000 kg a potom že:
- Na hrošicu by bolo treba 150 tučniakov.
- Kapybara sa do tigra zmestí 4 ×.
- 1 medveď s tigrom majú toľko, čo všetky 4 lamy.
- Keby tigrov bolo 5, vyvážili by oba medvede.
- Medveď robí polovicu z bizóna.
- Hrošica má rovnako ako 2 žirafy a spoločne vážia toľko, čo 3 bizóny.
- 3 bizóny a obe žirafy s hrošicou dohromady vyvážia slona.
Riaditeľ ide prechádzať katalóg s regálmi vhodnými pre sklad zvierat a vy zatiaľ môžete počítať.
Vystačí plastový regál na všetky tučniaky?
Plastový regál sa vám rozpadne aj pod priemernou lamou. Police majú nosnosť spravidla 25 kg. Jeho výhodou je ale ľahká umývateľnosť a odolnosť voči vlhkosti, korózii a plesniam. Čo sa týka vizuálnej stránky, žiadny krásavec to nie je. Ideálne miesto pre neho je napríklad vo vstavanej skrini, kde poslúži ako botník na nenosenú obuv, alebo v dielni či v garáži, kam do neho môžete upratať handry a nejaké ľahšie náradia.
Regály z dreva patria skôr do špajze
Každý správny kutil si regály z dreva zvládne vyrobiť sám. Kúpiť si ich ale môžete už pekne ohobľované a pripravené na zmontovanie. Nosnosť drevených trámov nie je zlá (výrobcovia hotových regálov väčšinou garantujú pri polici nosnosť 60 kg), ak máte v pláne do neho dať napríklad marmelády, uhorky a ďalšie zaváraniny. Nestavajte ho ale do pivnice, tam vám časom splesnivie – lepším miestom pre neho bude suchá komora.
Skôr než do zoo si nerezový regál kúpte do kuchyne
Trochu špecifickým typom je nerezový regál. Ten sa používa tam, kde je kladený vysoký dôraz na hygienu (najmä v gastronómii a v zdravotníctve). Nerezové police totiž znesú aj silné čistiace prostriedky. Majú už o niečo vyššiu nosnosť (80 kg), to aby sa do nich v kuchyni zmestili všetky zásoby. Lenže nerez je drahý a keby si ním chcel riaditeľ vybaviť zoo, asi by sa nedoplatil.
Bežný oceľový regál už nejaké to zviera unesie
To bežný oceľový regál vyjde o dosť lacnejšie. Pomer cena / výkon je ideálny: za pár stoviek si riaditeľ zaobstará prehľadnú skladovaciu jednotku s policami s nosnosťou 175 kg. Tie sú najčastejšie vyrobené z prírodných, nelepených MDF dosiek, ktoré sú pevnejšie a odolnejšie ako drevotrieska.
Navyše si môže vybrať medzi pozinkovanými regálmi, ktoré nekorodujú a preto sa mu budú hodiť aj do dielne, garáže či pivnice, alebo lakovanými regálmi rôznych farieb, ktorými si môže vybaviť i kanceláriu, alebo si z nich doma postaví štýlovú knižnicu. Zoológov-archivárov to neprekvapí, ale ostatných možno áno: regál plný šanónov s dokumentami váži rovnako ako dospelý tiger. Na slona to ale ešte stačiť nebude.
Naozaj vysoká nosnosť? Jedine priemyselné regály
Profesionálne priemyselné regály sú taktiež z ocele. Nosnosť oceľových profilov je tu ale mnohonásobne vyššia a to vďaka kvalitnejšiemu spracovaniu a pevnejšej konštrukcii: nosníky sú širšie a hrubšie, majú väčšiu styčnú plochu a bezskrutkovú montáž. Police sú chránené výstuhami proti prepadu. Náš riaditeľ môže vyberať z dvoch druhov: s policami s nosnosťou 500 kg.
Takže koľko regálov a ktoré bude riaditeľ potrebovať?
A nakoniec je tu správne riešenie: Ak ste počítali správne, vyšlo vám, že ak by chcel riaditeľ zaobstarať čo najmenej regálov s rovnakou nosnosťou, ako je hmotnosť jeho zvierat, bude potrebovať:
- 3 priemyselné regály s policami s nosnosťou 900 kg,
- priemyselný regál s policami s nosnosťou 500 kg
- a taktiež 1 oceľový regál,
- 1 nerezový regál,
- 1 drevený regál
- a 1 plastový regál.
Samozrejme pre neho bude rozumnejšie zaobstarať si na zvieratá iba priemyselné regály s vysokou nosnosťou - aj za cenu toho, že ich nevyužije do posledného gramu - a úplne najrozumnejšie bude zvieratá (predovšetkým medvede s tigrami) v regáloch vôbec neskladovať.
Na čo si pri výbere regálov treba pamätať?
Ale teraz vážne, pokiaľ vyberáte regály a riešite ich nosnosť, pamätajte na niekoľko dôležitých pravidiel.
- Ako ste už iste pochopili, celková nosnosť regálu nie je to isté ako nosnosť políc. Tá je pre vás dôležitejšia.
- Nosnosť police regálu je udávaná pri jej rovnomernom zaťažení. Ak teda na policu oceľového regálu postavíte lamu, policu zlomíte. Lama jednoducho musí ležať.
- Aby sa vám regál neprevrhol, privŕtajte ho do steny pomocou kotevnej sady a (ak sa montujú pomocou skrutiek) susedné regály k sebe priskrutkujte.
- Najväčší záťaž musí ísť do spodnej police, ľahšie veci potom do horných (teda dole slona, potom hrošicu, bizóna, žirafu, medveďa, tigra, lamu a hore môže ísť tučniak).
Pokiaľ si chcete zaobstarať priemyselný regál, overte si tiež najskôr maximálne možné zaťaženie vašej podlahy.
Zdroj fotografie: Bazárovéregály.sk