Tiež sa počas zimného obdobia stretávate s orosenými oknami a výskytom plesní na stenách? Potom máte rovnako ako mnoho ďalších domácností problém s vysokou vlhkosťou. Tá sa počas zimy prejavuje tak v domoch, ako aj v bytoch a to predovšetkým kvôli nedostatočnému vetraniu a chladnému vlhkému vzduchu, ktorý sa dostáva do vnútorných priestorov. Na jednej strane môže byť vysoká vlhkosť spôsobená nedostatočným zateplením a zlou izoláciou stavby, na strane druhej nevhodnými návykmi. Prečítajte si, ako si poradiť s vysokou vlhkosťou aj bez stavebných úprav.
Poradíme vám, ako na to!
Aká je ideálna hodnota vlhkosti vzduchu a ako ju zmerať
Ak nechcete, aby vaša domácnosť svojou vnútornou klímou pripomínala práčovňu, alebo vyprahnutú púšť, musíte udržiavať relatívnu vlhkosť na optimálnych hodnotách. Počas leta by sa mala vlhkosť pohybovať v rozmedzí od 40 do 55%, v zime môže byť o niečo vyššia. Ideálna hodnota je v rozmedzí od 45 do 60%.
Príznakom vysokej vlhkosti je výskyt čiernych bodiek alebo máp na stenách, a to spravidla okolo okien, kde sa vlhkosť zráža ako prvá. Hodnotu relatívnej vlhkosti u vás doma môžete sledovať pomocou špeciálneho merača vlhkosti. Dobre vám poslúži tiež domáca meteostanica, ktorá popri sledovaní teploty meria aj relatívnu vlhkosť vzduchu. Nebýva najpresnejšia, ale pre domáce použitie postačuje. Sledujte hodnoty niekoľkokrát počas dňa a zistite, pri akých činnostiach vlhkosť vzrastie, alebo naopak poklesne. Získate prehľad aj mikroklímy svojej domácnosti a budete vedieť, kedy je potrebné podniknúť kroky na zníženie vlhkosti vzduchu.
Ako je na tom vaša domácnosť?
Vetrajte o sto šesť a nebojte sa prikúriť
Najjednoduchším spôsobom, ako si v zimnom období poradiť s nadmernou vlhkosťou v dome či byte, je často a intenzívne vetrať. Plesne sa v zime objavujú spravidla práve preto, že ľudia v chladných dňoch moc vetrať nechcú, aby neprišli o drahocenné teplo. Ak budete vetrať niekoľkokrát denne oknami otvorenými dokorán, problém s vysokou vlhkosťou možno okamžite zmizne. Vyvarujte sa však dlhého vetrania otváraním okien "na ventilačky". V takom prípade by ste tepelné straty naozaj pocítili a vykúrenie miestnosti na ideálnu teplotu by nejaký čas zabralo.
V situáciách, kedy je vlhkosť vzduchu extrémne vysoká (napríklad pri sušení bielizne) zvýšte výkon kúrenia. Voda sa bude rýchlejšie odparovať a v kombinácii s intenzívnym vetraním odíde z bytu či domu takmer okamžite.
So znížením vlhkosti pomôže klimatizácia aj ventilátor
Máte v byte alebo rodinnom dome klimatizáciu, ktorá v lete beží na plné obrátky, ale v zime si na ňu ani nespomeniete? Skúste ju občas zapnúť aj počas zimného obdobia. Väčšina výkonných klimatizačných zariadení dokáže účinne znižovať vzdušnú vlhkosť, mnohé modely potom vedia aj prikurovať. Nezabúdajte tiež na zapínanie ventilátorov v kúpeľniach a na toaletách, kde je problém s vysokou vlhkosťou veľmi častý. Dostatočne výkonný ventilátor odsaje vlhký vzduch behom pár minút a kúpeľňa už nebude pripomínať parnú saunu.
Kúpte si odvlhčovač alebo pohlcovač vlhkosti
Ak sa dlhodobo stretávate s vysokou vlhkosťou vzduchu a nepomáha vám ani časté vetranie, popremýšľajte nad zaobstaraním odvlhčovača, prípadne pohlcovača vzduchu. Odvlhčovač je elektrické zariadenie vybavené ventilátorom, ktorý nasáva vlhký vzduch. Ten sa potom skvapalňuje a zostáva v nádobke.
Na trhu sú k dispozícii odvlhčovače rôzneho výkonu, ktoré sa líšia množstvom odvlhčeného vzduchu za deň. Konkrétny typ vyberajte podľa veľkosti miestnosti, objemu odvlhčeného vzduchu za deň a veľkosti nádoby na kondenzát. Odvlhčovače bývajú spravidla kompaktné a nezaberú príliš miesta, takže sa bez problémov zmestia napríklad aj na malý policový regál.
Druhou možnosťou je obstaranie pohlcovača vzduchu, ktorý k prevádzke nepotrebuje elektrickú energiu. Vlhkosť zo vzduchu sa absorbuje do náplne v podobe granúl alebo tabliet, ktoré je potrebné pravidelne obmieňať. Pretože pohlcovače nepotrebujú zdroj energie, hodia sa i pre použitie do pivnice, špajze, chalupy alebo dielne. Rozmery sú ešte kompaktnejšie a tak vám na regáloch do dielne nezaberú takmer žiadny priestor.
Pri varení používajte digestor
Ak radi a často varíte, môžete mať s nárazovým a skokovým zvýšením vlhkosti vzduchu v domácnosti problém. Opäť pri varení vetrajte, aby sa vlhký vzduch dostal čo najrýchlejšie von. Ak máte v kuchyni digestor, neváhajte ho použiť. Proti vlhkosti vám však pomôže len digestor s odťahom. Recirkulačné digestory vybavené filtrami síce z výparov vzniknutých pri varení odstránia mastnotu a pachy, ale vlhkosť neznižujú.
Ak často periete, investujte do sušičky
Ak v domácnosti počas zimy často sušíte bielizeň na sušiaku, vysokej vlhkosti vzduchu sa doma nevyhnete. V zimnom období sa vonkajšia šnúra na bielizeň moc neprehne, v podstate sa suší len v domácnostiach. Dobrým riešením je obstaranie sušičky bielizne, vďaka ktorej odpadnú starosti s umiestňovaním sušiaka do priestoru a s odparovaním vlhkosti z bielizne a oblečenia.
Nevzdávajte sa - s vysokou vlhkosťou vzduchu v dome či byte sa dá efektívne bojovať. Vetrajte, vetrajte a vetrajte, poriadne si zakúrte a používajte vhodné spotrebiče. Na pleseň alebo nepríjemne vlhký a ťažký vzduch si ani nespomeniete.
Foto Zdroj: Depositphotos.com