Chcete si doma urobiť poriadok? Inšpirujte sa u Marie Kondo

Marie Kondo sa prezýva japonská upratovacia guru. O upratovaní napísala už niekoľko kníh, má vlastný program na Netflixe a vedie veľmi žiadané semináre. Z prirodzenej ľudskej neporiadnosti si urobila celkom výnosné živobytie, ktoré nazvala „metóda KonMari“. Nie všetko z jej východného spôsobu myslenia možno stopercentne aplikovať na náš západný spôsob života, niektoré postupy ale stojí za to vyskúšať. Ktoré? To vám ukážeme na konci tohto článku.
Žena umýva podlahu
Naučíme vás postupy, ako doma upratať a poriadok dlhodobo udržať.

Kto je Marie Kondo? História jedného úspechu

V jej bestselleri, ktorý v češtině vyšiel pod titulom Marie Kondo: Zázračný úklid - Pořádek jednou provždy, sa o nej dočítate, že odmalička trpí upratovacou mániou. Vo voľnom čase skladala rodičom oblečenie, susedom pomáhala baliť kufre na cesty, na škole miesto telocviku chodila prerovnávať knižky v triednej knižnici. Raz vraj z neporiadku dokonca omdlela a práve vtedy, v bezvedomí, vymyslela svoju zázračnú metódu.

Tento príbeh pekne zapadá do klasickej predstavy génia ako niekoho trochu vyšinutého, abnormálneho (predstavte si rozstrapateného Einsteina s vyplazeným jazykom, ku ktorému rovnice a teórie prichádzajú v snoch).

V skutočnosti pritom ide o subtílnu mladú ženu, ktorá má proste len fóbiu z neporiadku, kombinovanú so sedliackym rozumom a navyše vie, ako sa prezentovať a ako robiť biznis. Jej metóda samotná je potom viac ako prostá.

Najskôr trochu nudnej teórie

Marie Kondo je vlastne taká teoretička upratovania. Poďme sa preto aj my na začiatok pozrieť na trochu tej šedivé teórie. Kto si chce len upratať, nech rovno preskočí na kapitolu o praktických tipoch.

Najskôr je nutné si vysvetliť, čo sa oným učením sa efektívnejšiemu upratovaniu vlastne myslí? Tajné finty na to, ako dostať zasmažený tuk zo sieťky na digestore, alebo tip, ako sa zbaviť koliesok od horúcich hrnčekov na lakovanej dyhe? Nie. Metóda KonMari sa netýka čistenia, ale robenia poriadku.
Parkety

Nie čistenie, ale robenie poriadku. Metóda KonMari nemá naleštiť vaše parkety, ale vyvetrať váš byt.

Pre západného človeka je v tom znesiteľná dávka pekne predžutej východnej filozofie: "uprac si dom - upraceš si minulosť - upraceš si myseľ - upraceš si život" a aj keď sa jej metóda nazýva minimalistickou, o žiadny minimalizmus v podstate nejde.

Čo to znamená "bývať minimalisticky"?

Čistý minimalizmus totiž predpokladá, že k veciam budete pristupovať utilitaristicky - z hľadiska ich funkcie a prospechu pre svoj život. Vezmete do ruky hrniec, staré topánky, lampičku, obrázok svojej babičky a spýtate sa sami seba: „Prináša mi to úžitok?“ Čo poletí do koša? Pravdepodobne staré, ošľapané topánky, ale ak by sme chceli žiť naozaj a doslovne minimalisticky, bude to aj ten obrázok.

Minimalistický byt je zbavený všetkého dekoru (slávny český funkcionalistický architekt Adolf Loos prehlásil, že ornament je zločin), a je tiež zbavený všetkého sentimentu: minimalizmus totiž predpokladá analytické odosobnenie.

Kto by ale v takomto chirurgickom prostredí chcel žiť? Ani Marie Kondo nie. Tá svoju metódu zakladá na trochu stráviteľnejších princípoch. Aj tie od nás vyžadujú sebazaprenie a disciplínu, našťastie ale nie v tak smrteľnej dávke.

V čom teda spočíva metóda KonMari?

Metóda KonMari tiež začína pri otázke, ktorý si každý z nás u každého svojho predmetu musí položiť. Otázka znie: „Prináša mi to radosť?“ Nie? Preč s tým. Berte to ale prosím s trochou nadsadenia - hrnce vám pravdepodobne radosť neprinášajú, jedlo v nich uvarené už ale áno. Zmyslom tohto cvičenia je naučiť sa premýšľať nie o tom, čo chcete vyhodiť, ale naopak, čo si chcete nechať.

Počítajte s tým, že ide o naozaj veľké, podrobné upratovanie, ktoré potrvá pokojne aj mesiac a má za cieľ vás doviesť k absolútnemu prenastaveniu hodnôt. Naučíte sa nevytvárať neporiadok - priebežne vyhadzovať nepotrebné veci a hlavne nenakupovať zbytočnosti. Ide teda aj o taký konzumný detox.

Marie Kondo radí, že najlepší spôsob, ako začať, je dať všetky veci na jednu hromadu. Pomôže vám to uvedomiť si, koľko zbytočností doma skladujete.
Žena triedi oblečenie
Kopy oblečenia, hromady kozmetiky, stohy kníh, stĺpy tanierov a pohárov, vás sprvu vyľakajú, triedenie ale pôjde oveľa rýchlejšie.

4 praktické tipy na upratovanie inšpirované Mariou Kondo

Keď Marie Kondo vstúpi do bytu, ktorý sa chystá upratať, pokľakne, predstaví sa a oznámi izbám, že do nich prišla urobiť poriadok. Niektorí jej ezotericky naladení nasledovníci používajú pri týchto rituáloch aj takzvané angel tuners. Nechajme bokom všetky spirituálne stránky jej učenia a zamerajme sa na starú dobrú čistú pragmatičnosť, ktorá je nám, Slovákom bližšie.

  1. Neupratujte podľa izieb, ale podľa kategórií: najskôr oblečenie, potom knihy, papiere, dokumenty, neskôr trebárs riad, potraviny, kozmetiku a na koniec si nechajte veci, ktoré pre vás majú sentimentálny význam.

  2. Dajte každej veci svoje jasné, nemenné miesto, upratujte tematicky - všetky predmety z jednej kategórie uložte pospolu. Používajte priehradky, krabice, úložné boxy.

  3. Usporiadajte si priestor podľa preferencií. Čo používate najčastejšie, dajte do popredia na viditeľné, dostupné miesto, zvyšok dajte do úzadia, alebo sa ho najlepšie rovno zbavte.

  4. Naučte sa skladať oblečenie. Pokiaľ do skrine ukladáte tričká na seba, je veľmi pravdepodobné, že používate len vrchné tri z nich. Zložte všetko do komínov vedľa seba. Tak bude každý kus ľahko prístupný a pri jeho vyťahovaní nezmuchláte tie ostatné.

Knižnicu, všetky papiere a dokumenty presuňte na policový regál

Podľa Marie Kondo má knižnica obsahovať len 30 knižiek. Pre niekoho je toto číslo šialene malé, niekto naopak toľko kníh doma ani nikdy nemal. Je samozrejme na vás, či sa tohto čísla budete otrocky držať, ďalšie knihy predáte či naopak dokúpite, alebo či radšej vypočujete svoje srdce a necháte si všetky tie, ktoré vám robia potešenie.

Čo je podstatné, knihy dajte na viditeľné miesto, kde budú na očiach a po ruke, pretože sa u nich predpokladá, že ich budete naozaj čítať a že sa k nim budete vracať. Žiadna presklená vitrína, alebo dokonca zatvorená skrinka, najlepšie je praktický policový regál. Vedľa kníh na neho uložte aj všetky potrebné šanóny s dokumentami a zmluvami.

Šatník bude treba prestavať na nové štandardy - riešením je úložný box

Jednou z podstát metódy KonMari je, aby veci zaberali minimum miesta. To sa netýka len ich vytriedení, ale aj správneho uloženia tých, čo po selekcii ostali. Preto Marie Kondo kladie taký dôraz na skladanie oblečenia.

S úhľadne zrolovanými komínkami tričiek, nohavíc, košieľ a šiat ale zrazu celý ten veľký priestor na vešiaky v skrini prestane dávať zmysel a v zásuvkách a priehradkach naopak začne miesto rýchlo ubúdať. Odpoveďou na tento problém je obyčajný plastový úložný box, tak akurát vysoký, aby sa v ňom nič nezmuchlalo.

Úložné boxy môžete stavať do stĺpcov a pre prehľadnosť opatriť štítkami, nech hneď viete, kde čo je.
Regál v pokoji
Policový regál zosobňuje funkční, minimalistické bydlení. Důležité ale je i to, jak si v něm věci poskládáte.


Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Nejnovější články