Ako vybrať rebrík na záhradu? Praktický sprievodca záhradnými rebríkmi

Na záhrade sa bez rebríka nezaobídete, to dáva rozum. Zvlášť na jeseň je nepostrádateľný. Nájsť ale toho správneho pomocníka, po ktorom bezpečne vystúpite do korún stromov i na strechu a z ktorého zvládnete prelakovať okenice aj pergolu, nie je vôbec ľahké. Preto sme si pre vás pripravili praktického sprievodcu výberom.
Ako vybrať rebrík na záhraduVšestranným pomocníkom na záhrade aj v domácnosti je teleskopický rebrík. Je skladný, pohodlne ho tak zložíte ako do regálu, tak aj do kufra auta.

Vyhoďte staré štafle a kúpte si hliníkový rebrík

Na štafle a rebrík z dreva zabudnite, sú síce stabilné, ale aj ťažké a neskladné. A keď začnú práchnivieť, môžu byť aj nebezpečné. Radšej si z nich urobte dekoráciu na kvety a siahnite po ľahkom hliníku. Lenže aký hliníkový rebrík zvoliť?

Existuje veľa druhov: jedno až trojdielne, kĺbové, teleskopické aj lanové. A vedľa toho ešte celá rada štaflí a schodíkov. Pokiaľ chcete všetku prácu zvládnuť ľahko a bezpečne, budete pravdepodobne potrebovať rebríky dva.

Na čistenie odkvapov to bude chcieť dostatočne dlhý rebrík

Začnime rovno tou najotravnejšou prácou na zozname: čistením odkvapov. Ak bývate v jednoposchodovom bungalove, budú Vám možno stačiť tak trojmetrové štafle alebo dvojdielny rebrík. Na strechu vyšších budov to už bude chcieť siahnuť po niečom väčšom.

Pri výbere je nutné zohľadniť ani nie tak dĺžku rebríka, ako skôr jeho pracovnú výšku. Tá udáva, kam zhruba dosiahnete, keď sa postavíte na tretiu priečku, počítanú zhora. Býva to približne o meter viac než je celková dĺžka rebríku. Vyššie však už radšej nestúpajte - ročne dôjde na svete odhadom k 2 000 000 úrazov, v ktorých nejakým spôsobom figuruje rebrík.
Dvojdielny rebrík na záhraduProtišmykové drážky na stupienkoch a gumené kryty na nohách rebríku zaistia väčšiu bezpečnosť pri práci.

Vzhľadom k presahu strechy je ale všeobecne vhodnejšie voliť skôr dlhší rebrík, ktorý si o strechu môžete oprieť (k tomu je dobré zaobstarať strešný hák, ktorým ho bezpečne ukotvíte). Ten navyše využijete aj pri ďalších strešných prácach, najmä pri kontrole a údržbe komína a strešnej krytiny. Do úvahy prichádzajú aj viacúčelové trojdielne rebríky, ktoré možno rozložiť na rebrík a klasický oporný rebrík. Na kontrolu strechy môžete ale ísť aj odhora. K tomu vám postačí jednoduchý povrazový rebrík.

Aký rebrík na zber a prestrih stromov?

Na jeseň je veľa práce okolo sadu. Dostať sa s rebríkom do koruny stromov je občas dosť veľký oriešok. Aj tu sa bude najlepšie hodiť približne osemmetrový trojdielny rebrík, s dostatočne širokou základňou, zaisťujúcou stabilitu aj na nerovnom teréne. Na stabilitu dbajte predovšetkým pri prerezávaní vetví a berte do úvahy, že motorová píla a ďalšie náradie tiež niečo vážia, preto voľte rebrík s nosnosťou aspoň 150 kg.

Medzi mladými stromčekmi sa s takýmto náčiním ale ťažko vytočíte. Sem si bude lepšie postaviť klasické skladacie schodíky.
Skladacie schodíky
Jednostranné hliníkové schodíky využijete pri práci v domácnosti, na záhrade či v obchode.

Existuje nejaký univerzálny rebrík?

Ako vidno, rebríkov je na výber veľa. Existuje ale nejaký, ktorý by ich na záhrade zastúpil všetky? Teleskopický rebrík môže byť všestranným pomocníkom v domácnosti i na záhrade. Jeho výhodou je perfektná skladnosť - hravo sa vám vojde do regálu alebo do kufra auta. Dajte si ale pozor na spracovanie, to sa týka hlavne kĺbov a plastových častí, ktoré sú najviac namáhané.

Ak sa chystáte na opravu fasády alebo lakovanie okeníc, siahnite po modeli s pracovnou plošinou. Na drobnejšie práce je lepšia ako zbytočne ťažké a nemobilné lešenia.


Zdroj fotografií: Depositphotos, Bazárovéregály.sk

Nejnovější články