Ako ušetriť peniaze za vykurovanie? Poradíme vám!

Ak sa vám pri pohľade na vyúčtovanie za kúrenie zatočila hlava, je najvyšší čas hľadať cesty, ako ušetriť. Veľký vplyv na spotrebu tepla má samozrejme typ a úspornosť vykurovacieho systému či energetická hospodárnosť budovy. Ušetriť peniaze za vykurovanie ale môžete aj bez nákladných investícií do nového vykurovania alebo zatepľovania domu. Stačí, keď zmeníte pár návykov a podniknete jednoduché kroky, vďaka ktorým radiátory nebudú musieť bežať na plné obrátky.
Prasiatko na vykurovanie
Ušetriť na vykurovaní nemusí byť príliš ťažké. Len sa riaďte našimi radami.

Nevetrajte dlhšie ako 10 minút

Ak ste zvyknutí počas dňa často vetrať a nechávate okná dlhšiu dobu otvorené, zbytočne sa ochudobňujete o veľa tepla. Kúrenie potom musí nejakú dobu bežať naplno, aby sa teplota v interiéri zase ustálila na požadovanú hodnotu.

Vetranie je najmä v zimnom období dôležité, ale malo by byť intenzívne a krátke. Niekoľkokrát počas dňa otvorte okná dokorán na 5, maximálne 10 minút. Počas tejto krátkej doby sa obmení vydýchaný vzduch za čerstvý, nestihnú sa však príliš ochladiť povrchy stien, podláh a nábytku. Vďaka tomu vnútorná teplota klesne len dočasne a na optimálnu úroveň sa dostane behom chvíľky.

Máte zakryté radiátory? Prichádzate o teplo

Ak využívate vo svojom dome alebo byte klasické radiátory, ničím ich nezakrývajte a nesnažte sa ich za každú cenu schovať. Radiátory ukryté za záclonami, posteľou, skriňou alebo interiérovými regálmy nemajú priestor pre efektívne odvádzanie tepla. Nazhromaždené teplo si bude hľadať cestu von skrz steny, ktoré sa budú zbytočne prehrievať. Aby ste podporili šírenie tepla do priestoru a zabránili zbytočnému zahrievaniu stien, nainštalujte za radiátory hliníkové fólie, ktoré budú teplo odrážať.

Pred zimou radiátory vyčistite a odvzdušnite

Aby mohli radiátory správne fungovať, musia byť čisté. Počas roka sa v rebrovaní usadí veľké množstvo prachu, ktoré potom bráni v bezproblémovom šírení horúceho vzduchu do priestoru. Dajte si prácu a vnútorné priestory radiátorov dôkladne očistite.

Na začiatku vykurovacej sezóny by ste mali vykonať aj odvzdušnenie. Práve zavzdušnené radiátory sú jednou z najčastejších príčin vysokých nákladov za kúrenie. Kvôli vzduchovým bublinám sa teplonosná kvapalina nemôže dobre šíriť po celej ploche radiátora, a tak sa miestnosť dostatočne nevyhreje, ani keď kúrenie pobeží na plný výkon. Po odvzdušnení sa náklady na vykurovanie znížia okamžite.

Naučte sa pracovať s termostatom

Ak sa počas dňa na regulátor kúrenia ani nepozriete a nechávate teplotu stále na rovnakej úrovni, zbytočne svoj dom či byt prekurujete. Nie je nutné priestory vykurovať na príjemných 20°C v čase, keď ste v práci a doma sa nikto nenachádza.

Naučte sa s termostatom pracovať a pred odchodom nastavte regulátor na cca 17°C. Po príchode domov teplotu zase zvýšte. Počas noci potom môže byť teplota nižšia. Súčasne nastavujte rozdielne teploty v jednotlivých miestnostiach podľa toho, ako sú využívané.

Prácu vám uľahčia moderné termostaty, ktoré umožňujú vytvorenie individuálnych programov. Tie sa postarajú o automatické upravovanie teplôt podľa nastaveného času. Niektoré termostaty je možné navyše ovládať aj prostredníctvom telefónu či tabletu, a tak môžete teplotu vykurovania zvýšiť v čase, keď ste na ceste z práce.
TermostatVďaka termostatu ľahko nastavíte teplotu pre jednotlivé miestnosti i dennú dobu.

Kúpte si meteostanicu a vhodne ju umiestnite

Kto nemeria, nevie. Aby ste mali prehľad o tom, akú teplotu a vlhkosť vzduchu doma vlastne máte, kúpte si domácu meteostanicu. Niektoré typy bývajú vybavené väčším počtom snímačov, a tak umožňujú sledovanie teploty v niekoľkých miestnostiach.

Meteostanicu a čidlá neumiestňujte pri zemi (najmä pri použití podlahového kúrenia) ani okolo radiátorov. Ak máte v izbe malý policový regál, môžete meteostanicu umiestniť napríklad do prostrednej police, kde na ňu dobre uvidíte. Pretože teplý vzduch stúpa smerom nahor, neumiestňujte teplotné čidlá príliš vysoko. Hodnoty by mohli byť skreslené.

Stropný ventilátor pomôže pri šírení tepla

Stropné ventilátory nachádzajú svoje využitie nielen v období horúčav, ale aj v zime. Je to práve z dôvodu, že sa ohriaty vzduch drží pri strope. Pre dosiahnutie pocitovo príjemnej teploty v celej miestnosti musíte vykurovať intenzívnejšie a priestor pri strope sa zbytočne prehrieva. Stropné ventilátory sa dajú prepnúť do zimného režimu, vďaka ktorému sa bude teplý vzduch od stropu tlačiť smerom nadol a vyhreje rovnomerne celú miestnosť. Jeho používaním znížite spotrebu energie až o 15%.

Máte doma suchý vzduch? Pocitovo vám môže byť chladnejšie

Skutočná vnútorná teplota sa môže líšiť od tej pocitovej. Svoj vplyv na to má aj vlhkosť vzduchu. V miestnosti, kde je suchý vzduch, vám bude pri rovnakej teplote pocitovo chladnejšie ako v priestore, kde bude vzduch vlhkejší.

Najmä v prípade novostavieb so systémom rekuperácie je problém so suchým vzduchom pomerne častý. Hodnoty zmeriate opäť pomocou meteostanice. Mali by sa pohybovať v rozmedzí od 40 do 60%. Ak je u vás doma vlhkosť podstatne nižšia, kúpte si zvlhčovač. Okrem toho, že vám bude pocitovo teplejšie a nebudete musieť miestnosť prekurovať, sa vám bude aj lepšie dýchať.

Vysoké náklady za vykurovanie sa dajú znížiť v každej domácnosti. Našli ste aj vy slabé miesta, na ktorých môžete zapracovať? Ak sa naučíte správne pracovať s termostatom a uľahčíte prúdenie teplého vzduchu v miestnosti, za príjemný pocit tepla zaplatíte oveľa menej.


Foto Zdroj: Depositphotos.com

Nejnovější články