Ako ušetriť na kúrení: Jednoduché triky, ktoré vám usporia peniaze

Ako ušetriť na kúrení: Jednoduché triky, ktoré vám usporia peniaze

Časť domáceho rozpočtu, často nemalá, padne každoročne za kúrenie. Pokiaľ premýšľate, ako túto sumu zmenšiť bez toho, aby ste museli doma mrznúť, ste na správnom mieste. Prejdite si naše tipy, vďaka ktorým ušetríte za kúrenie.

 

prasa

Dodržujte niekoľko zásad a ušetrite na kúrení.

 

Účet za kúrenie patrí medzi jednu z najväčších položiek na domácom rozpočte. Ale možností, ako na ňom ušetriť, je hneď niekoľko. Stačí, keď si pred aj počas vykurovacej sezóny postrážite pár vecí, ktoré dokážu ovplyvniť to, koľko za kúrenie zaplatíte. Zamerať by ste sa mali napríklad na údržbu kúrenia a kotla, zamedzenie úniku tepla alebo na správny spôsob vetrania.

Začnite kontrolou kotla

Ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny prezrite, či z kotla a všetkých rúrok neuniká voda. Nezanedbávajte ani pravidelné čistenie a nastavenie plynového kotla, ku ktorému by malo dochádzať raz za dva roky. Zároveň tiež sledujte, ako často kotol spína. Pokiaľ je to viackrát za hodinu, životnosť kotla sa skracuje a spotreba plynu zasa zvyšuje.

Odvzdušnite ústredné kúrenie

Kúrenie máte pustené naplno, ale aj tak si musíte obliecť sveter navyše? Problém môže byť v tom, že kúrenie nie je odvzdušnené. V takýchto prípadoch sa vnútri tvoria vzduchové bubliny, kvôli ktorým kúrenie nefunguje, ako by malo. Radiátor je buď len vlažný, alebo je teplý iba na niektorých miestach. Ďalším spoznávacím znamením sú špliechavé zvuky ozývajúce sa z kúrenia.

Aby ste kúrenie opäť sprevádzkovali, vaše prvé kroky by mali viesť do železiarstva. Tam zoženieteodvzdušňovací kľúč, vďaka ktorému radiátor odvzdušníte. Pustite kúrenie na najvyšší stupeň, vyčkajte zhruba pol hodiny a potom uvoľnite ventil kľúčom. Nezabudnite dať pod radiátor handričku, do ktorej sa zachytí voda unikajúca z kúrenia. Pokiaľ sa z ventilu začne ozývať syčanie a prskanie, nemusíte sa obávať, je to na dobrej ceste. Znamená to, že z radiátora uniká nežiaduci vzduch.

 

kľúč

Kontrolu radiátorov rozhodne nepodceňujte. Pravidelne by ste mali kúrenie odvzdušňovať.

 

Doprajte kúreniu priestor

Aby mohol radiátor fungovať naozaj efektívne a vy ste nekúrili naprázdno, dbajte na to, aby okolo neho bolo miesto. Dlhé závesy a záclony pred zimou zložte, uložte, a zaveste ich zasa v lete. Všetok nábytok blízko kúrenia odsuňte ďalej a na radiátor nič neklaďte.

Priestor okolo radiátora nechajte voľný hlavne preto, aby sa teplo z neho mohlo uvoľňovať ďalej do miestnosti. Pokiaľ na ňom budete sušiť bielizeň alebo pred neho dáte stôl, prúdenie teplého vzduchu budú tieto predmety blokovať.

 

Tip: Pri pravidelnom upratovaní domácnosti nezabúdajte ani na radiátory. Tvorí sa na nich vrstva prachu, ktorá bráni teplu v tom, aby sa šírilo ďalej.  

 

radiátor 

Radiátor by nemalo nič zakrývať, aby z neho mohlo teplo prúdiť do miestnosti.

 

Hliníková fólia teplo zadrží

Steny v panelákových bytoch alebo tehlových domoch majú tú nevýhodu, že prepúšťajú teplo. S týmto zdanlivo neriešiteľným problémom si ale hravo poradíte. Stačí, keď za radiátory dáte hliníkové fólie. Cez tie teplo neutečie do steny, ale odrazí sa späť do miestnosti.

Fólie zoženiete za pár desiatok eur, ktoré sa vám potom niekoľkonásobne vrátia na ušetrených peniazoch za kúrenie.

Uistite sa, že všetko tesní, ako má

Správne tesnenie sa netýka len kotla, radiátorov a rúrok, ustrážte si tiež to, či vám doma dobre tesnia okná a dvere. Cítite, že cez ne prúdi dovnútra studený vzduch? Zimy sa zbavte pomocou rôznych zarážok a vankúšov, ktoré chlad dovnútra domu nepustia. Môžete si obstarať tiež vyššie prahy pri dverách alebo klasické tesnenie, ktoré zoženiete v hobby marketoch.

 

Tip: Na noc zatiahnite rolety a žalúzie. Udržíte tak dlhšie teplo vnútri miestnosti. 

Teplotu regulujte

Nie je nutné, aby bola v každej miestnosti rovnaká teplota. V obývacej izbe alebo kúpeľni znesiete teploty vyššie, v spálni zasa nižšie. Pri väčšom chládku sa vám totiž bude lepšie zaspávať.

Pozor si dávajte tiež na to, aby ste dom alebo byt zbytočne neprekurovali. Vyššia teplota znamená vyššie náklady. Preto, pokiaľ chcete ušetriť, rozlúčte sa s chodením po byte alebo dome v trenkách a tielku.

Aby ste nemali s nastavovaním teploty veľa starostí, obstarajte si termostat. Vďaka nemu pohodlne nastavíte, kedy sa má kúrenie zapnúť alebo vypnúť. Môžete si napríklad určiť, že sa kúrenie zapne hodinu predtým, ako sa vrátite z práce. Prídete tak rovno do vykúreného bytu a nebudete musieť čakať, kým sa kúrenie rozbehne.

žena pri termostate

 

Obstarajte si termostat. Pomocou neho môžete regulovať teplotu v dome tak, aby to bolo úsporné.

Vetrajte intenzívne a krátko

Vetranie je v zime rovnako dôležité ako v lete. Vydýchaný vzduch je potrebné vymeniť za nový, a vetraním tiež zabránite tvorbe plesní.

V lete môžete mať okná otvorené hoci aj celý deň, ale v zime, keď kúrite, by sa vám to príliš nevyplatilo. Steny by sa totiž ochladili natoľko, že by ste museli miestnosti znovu vykurovať.

Preto vetrajte len 510 minút. Okná sa nebojte otvoriť dokorán, aby vznikol prievan. Vďaka tomu sa vzduch rýchlo vymení bez toho, aby sa vetraná miestnosť významne ochladila.

Staré vymeňte za nové

Kotol starý viac ako 15 rokov alebo staré liatinové radiátory volajú po výmene. Nové modely väčšinou pracujú s menším objemom vody, sú tak úspornejšie a fungujú efektívnejšie.

Pokiaľ sa vám zdá, že za kúrenie platíte veľa peňazí, poobzerajte sa tiež po novom dodávateľovi plynu alebo elektriny. Skúšali ste porovnávať, koľko by ste zaplatili inde? Ak nie, tak sa vrhnite na prieskum. Využiť na to môžete rôzne online porovnávače, vďaka ktorým zistíte, či u iného dodávateľa neušetríte peniaze.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vizuálně odlišit

 

vizuálně odlišit

Nejnovější články