Koronavírus zmenil pracovné návyky väčšiny z nás: práca sa vykonáva doma a kontakt s vonkajškom prebieha cez emaily a videohovory. Návrat do normálu pred pandémiou už nečaká asi nikto. Domáca kancelária s pracovným stolom zostane bežnou súčasťou nášho súkromného majetku a naopak pracovný stôl, ktorý sme mali vyhradený v práci, nám prestane patriť. Ako sa na tieto zmeny pripraviť?
Uprataný pracovný stôl je jedným zo základných predpokladov efektívnejšej práce.
Home Office je nový štandard: Ako sa zmení kancelárska práca v roku 2021?
Za jeden z pozitívnych dopadov pandémie koronavírusu sa dá považovať urýchlenie premeny našich pracovných návykov a s tým spojená premena pracoviska. Dlhodobý, napríklad aj celofiremný home office evidentne fungovať môže. Prináša nesporné výhody, ktorých sa nikto z nás teraz už nechce len tak vzdať, ale má tiež pár nevýhod.
Niektoré veci proste riešiť na diaľku nejde - fyzický kontakt sa nedá nahradiť - a aj zamestnanci si začínajú uvedomovať, že pohodlie domova nie je vždy tak pohodlné. Home office vyžaduje dobrú pracovnú morálku a psychickú odolnosť. Byť celý deň zavretý v jednej miestnosti a pritom vedieť prepnúť medzi domovom a prácou môže byť pre niekoho dosť ťažké.
Nadpolovičná väčšina všetkých kancelárskych pracovníkov si preto chce kombinovať prácu doma a v kancelárii (pre taký úväzok sa vžil termín "hybridná práca"). Čo to znamená pre vaše firemné pracovisko a čo to znamená pre váš dom?
Hot-desking a desk-hoteling – horúce trendy zdieľaných stolov
Obľúbenou odpoveďou firiem na hybridné práce sú hot-desking a desk-hoteling. Ide o termíny pre zdieľaný stôl. Ten prvý funguje na princípe "kto skôr príde, ten skôr melie", ten druhý počíta s predchádzajúcou rezerváciou.
Trend zdieľaných stolov vznikol dávno pred koronavírusom - mal predovšetkým pomôcť efektívnejšej spolupráci medzi tímami z rôznych oddelení, ktorých členovia sa medzi sebou stretávali nad spoločnými projektami. S pandémiou však získal úplne nový zmysel.
Vo chvíli, keď zamestnanci chodia do práce len v niektoré dni alebo napríklad len na chvíľu, už nemá cenu všetkým držať vlastnú pracovnú plochu. Náklady na vybavenie kancelárie sa znížia a efektivita sa zvýši.
Na vás, ako pracovníka, to ale kladie jednu veľkú požiadavku: stôl si po práci musíte upratať. Žiadne fotky detí, osobné hrnčeky s nápisom "posledná dokonalá žena" alebo "radšej by som išiel na pivo", žiadne plyšové zvieratká. Všetko musí zo stola preč. Z toho dôvodu je dobré mať na svoje veci pripravený uzatvárateľný úložný box, ktorý si bezpečne schováte na policu v šatni.
Infobox: Máte strach, že sa na zdieľanom stole stretnete s väčším množstvom baktérií a vírusov? Opak je pravdou. Pevne pridelené stoly a kancelárske stoličky bývajú špinavšie než hociktorá toaleta. Z akého dôvodu? Pretože na nich zamestnanci nechávajú rozrobenú prácu i všetky vyššie spomenuté osobné predmety a upratovačkám je nakázané, aby sa ich nedotýkali. Zdieľané stoly sa naopak po každom povinne dezinfikujú.
Štúdie ukazujú, že "zaužívaná práca" vedie k lepšej nálade i efektivite. Svojich osobných predmetov sa preto nevzdávajte. Kúpte si na ne úložný box.
Ako sa neutopiť v home office? 8 tipov na dobre zorganizovanú domácu kanceláriu
Nováčikovia v home office už možno zistili, ako je ťažké si doma udržať pracovnú morálku. Dôležité je nezvyknúť si pracovať z gauča a nezostávať po raňajkách sedieť s počítačom pri kuchynskom stole.
Základom je domáca kancelária, teda jasne vytýčené, ohraničené miesto pre prácu. Nemusí to byť práve priestranná pracovňa, úplne stačí jeden roh izby alebo miesto pri okne, kam postavíte pracovný stôl. A čo ďalej? Máme pre vás pár organizačných tipov na to, ako úspešne pracovať z domova.
- Myslite na to, čo sa nachádza za vaším chrbtom. Práca z domu okrem iného znamená časté videohovory. Umiestnenie vašej kancelárie, respektíve priestor nachádzajúci sa priamo za ňou, berte teda ako svoju vizitku.
- Striedajte sedenie a státie. Okrem polohovateľnej kancelárskej stoličky si kúpte aj polohovateľný stôl. Zlepšíte si krvný obeh aj držanie tela a znižujete riziko obezity a cukrovky.
- Zaobstarajte si kvalitné osvetlenie, obzvlášť ak nemáte možnosť sedieť pri okne alebo ak pracujete po večeroch. Vedľa stolovej lampy je ideálne zavesiť nad stôl bodové stropné svietidlo s inteligentnou žiarovkou, ktorá bude meniť farbu svetla podľa dennej doby. Šetríte tak svoje oči a nerozhodíte si spánkový režim.
- Nenechajte sa rušiť okolím - počúvajte muziku. Pripravte si dostatočne dlhý playlist, nech netrávite zbytočne veľa času prepínaním medzi skladbami. Kúpte si uzavreté slúchadlá s veľkými mušľami, ktoré vás nebudú tlačiť na uši.
- Všetky potrebné dokumenty majte hneď po ruke. Faktúry a zmluvy nedávajte medzi knižky do knižnice, nechoďte pre ne do vedľajšej izby, kde vás bude rozptyľovať tisíc ďalších vecí. Ak vám nestačia šuplíky v stole, kúpte si na ne malý kancelársky regál.
- Nainštalujte si digitálneho asistenta (Siri, Cortana, Alex či Google), ktorý vám ušetrí čas pri vyhľadávaní a prepínaní medzi oknami a bude vám tiež včas pripomínať dôležité schôdzky.
- Naučte sa používať tlačidlo "Nerušiť". Zamestnávatelia majú občas tendenciu brať home office ako plávajúcu pracovnú dobu a nezdráhajú sa posielať prácu aj neskoro popoludní. Nehanbite sa im povedať, že máte koniec. Na emaile si môžete nastaviť odpoveď, ktorá to vášmu šéfovi, kolegom i klientom taktne vysvetlí.
- Udržujte si poriadok na pracovnej ploche, tej fyzickej aj tej virtuálnej. Neporiadok zvyšuje stres a zhoršuje sústredenosť. Vrhnite sa na upratovanie podľa Márie Kondo. To je síce určené primárne pre domácnosť, no s trochou fantázie sa dá aplikovať aj na kanceláriu, alebo dokonca aj pracovnú plochu a zložky vo vašom počítači.
Majte svoje dokumenty vždy po ruke. Zorganizujte si svoj priestor tak, aby vám umožňoval čo najväčšiu efektivitu práce.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com