,,Tu niekde to predsa musí byť." Tiež sa s podobným mumlaním tu a tam prehrabávate obsahom šuflíkov, políc či skriniek? Ak ste učiteľ alebo učiteľka, tak isto viac než často, pretože tak už to osud zariadil, aby pedagógovia boli zavalení lavínou papierov, výkazov, kníh a najrôznejších učebných materiálov, o pomôckach k jednotlivým predmetov ani nehovoriac ...
Ako mať v učebni aj v kabinete poriadok? Poradíme vám.
...než vytúžený poklad konečne nájdete, dostane poriadne na frak ako váš časový plán, tak vaše nervy. Máme pre vás pár jednoduchých tipov, ako si v učebni zorganizovať poriadok, ktorý vás týchto situácií ušetrí. Ak ho navyše pojmete v hravom duchu, deti budú svoju triedu zbožňovať. Poďme na to.
Tip 1: Základným kameňom je váš pracovný stôlUdržujte v materiáloch systém a neporiadok sa vám vyhne oblúkom.
Pracovný stôl je kapitánsky mostík, u ktorého by ste mali začať. Postavte ho tak, aby ste videli na celú triedu. Na stole sa snažte mať minimum vecí a každý predmet by mal mať svoje miesto. Ale keďže učíte deti, nie je potreba to brať smrteľne vážne a pokojne oživte poriadok na stole niečím, čím si malých školákov získate. Prečo nie napríklad plyšovým maskotom triedy, ktorý sa na ne bude pri vyučovaní usmievať?
Do šuflíkov si dávajte len to najnutnejšie, nech sa čoskoro nepremení na odpadkový kôš, ktorého dno obsadia veci, na ktoré si čoskoro už ani nespomeniete.
Tip 2: Oblečte regály do veselých fariebAle samozrejme, pokiaľ trváte na nerušivej čiernej, bude vašej učebni tiež slušať. Napríklad tento je majster v pózovaní.
Regálov nie je nikdy dosť. Zvlášť v učebni, kde sa učí napr. výtvarná výchova. Kam inam napríklad dať schnúť dvadsiatku mokrých výkresov, kam uskladniť všetky farby, štetce a škatule s papiermi? Školské regály si môžete samozrejme natrieť a vyzdobiť tak, aby sa medzi nimi školáci cítili ako doma. To predsa chceme!
Napríklad taký zinkovaný 5policový regál si o nejaký pestrý kabátik priam žiada. Prečo ho nepomaľovať s deťmi napríklad v rámci výtvarnej výchovy? Budú ho mať o to radšej. A keď spod náteru tu a tam preblyskne strieborný povrch, či už úmyselne, alebo nevdojak, bude výsledok o to žiarivejší.
Tip 3: Kresliace pomôcky rovnakej farby chcú byť spolu
Kam uložiť fixky, štetce, pastelky, jednoducho najrôznejšie kresliace pomôcky? Ako ich prehľadne roztriediť podľa farieb či druhu? Lacným a praktickým riešením je napríklad zlepiť alebo zopnúť k sebe plastové tégliky. Alebo vezmite plytkú krabicu či debničku od ovocia a dovnútra nastojato vlepte rolky od záchodového papiera, jednu vedľa druhej. Žiaci vám ich iste z domu nanosia hromady. Získate dokonalý zakladač, kam ľahko uložíte všetko, čím sa na hodinách kreslí, maľuje a píše.
Nezabudnite mať vo všetkom systém aj doma. Máte nejaký svoj pracovný kút? Urobte v ňom poriadok a domáce pachtenie sa nad písomkami vám pôjde jedna radosť.
Tip 4: Bez debien a škatúľ ste stratení
Debny a škatule, do ktorých uskladníte objemnějšiu masu učebných pomôcok a potrieb, to je lacná a elegantná klasika. Samozrejme sa hodí ich aj prehľadne označiť, aby ste mali prehľad, čo sa v ktorej ukrýva. A aby nevyzerali tak fádne, môžete ich s deťmi v rámci vyučovania polepiť ozdobnými papiermi či pomaľovať veselými vzormi.
Potom si už len stačí zaobstarať pár regálov pre školy a škôlky, do ktorých krabice uložíte, a máte razom k dispozícii prehľadný skladovací priestor o úctyhodnej kapacite. Regály nezabudnite prichytiť k stene kotevnou sadou do steny. V triede plnej neposedov, ktorých by mohlo napadnúť po regáloch šplhať, by to v prípade neukotveného regálu nemuselo dopadnúť šťastne.
Tip 5: Čo je malinké, musí pod viečko
Malé predmety sa strácajú najľahšie, o tom niet pochýb. Ale čo so všetkými tými kancelárskymi sponkami, strúhadlami, gumami, malými voskovkami, kriedami a ďalšími drobnosťami? Samozrejme roztriediť do škatuliek alebo pohárikov od detskej výživy, ktoré sa dajú uzavrieť viečkom. Keď poviete priateľom, ktorí majú malé dieťa, nech vám ich schovávajú, iste sa vám ich čoskoro nakopia desiatky.
Poháre môžete označiť samolepiacimi štítkami, alebo si dajte prácu s odmočením papierových etikiet, aby ste ich mohli spolu s deťmi vyzdobiť farbami na sklo. Každé dieťa môže pomaľovať tú svoju. To isté môžete vykonať aj so starými zaváracími fľaškami, kam zastrkáte aj dlhšie ceruzky, alebo štetce či pastelky.
A posledný tip? V kabinete vás zachránia šanóny
Usporiadajte Knihy, písomky a všetko potrebné tak, nech nie je ťažké to dohľadať.
Učiteľský kabinet, to je väčšinou malá komora skromných rozmerov, kde je potrebné skladovať kvantá dokumentov a učebných materiálov. A tu vás spasia šanóny, ktoré sú priateľmi a záchrancami každého učiteľa. Stačí ich mať prehľadne označené alebo oštítkované podľa tried alebo podľa účelu - napr. šanón na písomky, na domáce úlohy, a pod. Vyskladajte ich vedľa seba do políc či kancelárskych regálov a budete ich mať pekne na očiach.
Brávate si písomky domov? Potom si vytvorte v zjednodušenej podobe podobný systém aj doma a vyhraďte pre neho dostatok priestoru, nech vám v hromade papierov nevzniká chaos.
Tak ako? Inšpirovali sme vás aspoň trochu? Že vás pri čítaní napadli ešte lepšie riešenia? Výborne! Presne to bol zmysel týchto riadkov. Nepochybujeme o tom, že odteraz už budú stratené dokumenty či pomôcky hľadať minimálne a ušetrený čas môžete venovať zaslúženému relaxu napríklad pri dobrej knižke a šálke voňavej kávy.
Zdroj fotografií: Bazarové regály.sk, Unsplash.com, Depositphotos.com